admin | 1 lipca, 2020 |
Brązowa, gładka i ujednolicona skóra – dla wielu osób ciągle jest to doskonały powód, aby wybrać się na wakacje do bliższych, ale także bardziej egzotycznych nadmorskich miejsc. Wakacje nad morzem to zazwyczaj gwarancja pięknej opalenizny. Jednak wielu wczasowiczów wciąż nie ma pojęcia, jak chronić swoją skórę przed słońcem. Wiele osób uważa również, że na przykład w Polsce, czy w górach nie zostanie się spalonym, ponieważ lokalne słońce nie jest wystarczająco silne. Ale prawda jest zupełnie inna. Co powinniśmy wiedzieć o faktorze SPF?Na wstępie trzeba wyjaśnić, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. Brązowienie skóry jest jedynie reakcją obronną komórek, które w odpowiedzi na światło słoneczne wytwarzają więcej melaniny pigmentowej, która jest odpowiedzialna za ciemnienie skóry. Ale kosmetyki do opalania zasadniczo określają, ile światła słonecznego przenika przez skórę. Przedstawmy teraz bardziej dokładnie produkty przeciwsłoneczne.
Zazwyczaj wybieramy kosmetyki do opalania sugerując się marką, fakturą, a zwłaszcza magicznym skrótem SPF. Możemy podejrzewać, że im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona, ale jak to naprawdę jest? SPF to skrót od angielskiego terminu „sun protection factor”, w tłumaczeniu coś w rodzaju współczynnika ochrony przeciwsłonecznej. Jego liczba naprawdę wskazuje, jak dobrze chroni przed promieniowaniem zwanym UVB. Im wyższa wartość SPF, tym więcej promieniowania UVB może przechwycić filtr przeciwsłoneczny, zapobiegając powodowaniu szkód na skórze.Najwyższym czynnikiem, który możesz u nas dostać, jest SPF 50. Blokuje około 98% promieniowania UVB, a tylko 2% wnika w Twoją skórę. Następnie SPF 30 blokuje 97%, SPF 20 95%, SPF 15 93% i SPF 10 90%. Niższe wartości nie mają już sensu, każdy dobry dermatolog zaleci co najmniej SPF 30. Ale wystarczy już o numerach… Powinnaś również zwrócić uwagę na inne sformułowanie w języku angielskim, a mianowicie broad-spectrum.
Wiemy już, że SPF chroni przed promieniowaniem UVB, ale skórę może również uszkodzić inny rodzaj światła słonecznego – straszak o nazwie UVA. Podczas gdy promieniowanie UVB działa tylko w zewnętrznych warstwach skóry, gdzie powoduje oparzenia słoneczne i może prowadzić do ryzyka raka skóry, promieniowanie UVA wnika znacznie głębiej w skórę. W ten sposób może zakłócić komórkowe DNA, przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry, powstawaniu zmarszczek i plam pigmentowych, a także zwiększa ryzyko zachorowania na raka. UVA jest również stosowane w solariach, ponieważ ten rodzaj promieniowania powoduje brązowienie skóry.Symbol broad-spectrum na kremie do opalania, mleczku, czy sprayu wskazuje, że produkt może chronić Twoją skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania UV. Jeśli nie znajdziesz tego oznaczenia, producent może również podać na opakowaniu szczegółowe informacje, na temat tego, że produkt chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.
Krem do opalania lub inny rodzaj produktu zwykle potrzebuje kilkudziesięciu minut, aby wystarczająco wchłonąć się w skórę. Dlatego stosuj kosmetyk przeciwsłoneczny około 20 minut przed wyjściem na słońce. Masz wtedy gwarancję, że ochrona SPF działa poprawnie.
Więcej niż myślisz. Większość osób, które używają kremu z filtrem SPF, często używa jego niewielką ilość, a wtedy nie działa on tak skutecznie, jak powinien. Dorosły człowiek zwykle potrzebuje około 35 mililitrów. Aby łatwiej to sobie uzmysłowić, chodzi o jedną łyżeczkę na każdą rękę, jedną na twarz, jedną na szyję i dekolt. Cała łyżka na każdą nogę, brzuch i plecy.
Filtr osłabia się z czasem w wyniku działania promieni słonecznych, więc jedno zastosowanie dziennie jest dalekie od wystarczającego. Zalecamy stosowanie kremów przeciwsłonecznych co najmniej co 2 godziny, a jeśli w międzyczasie kąpiesz się, wycierasz lub pocisz, aplikuj częściej.Czy wiesz już wszystko, czego potrzebujesz? Teraz wystarczy tylko spakować torbę plażową, kupić wysokiej jakości krem do opalania z wystarczającą ilością SPF i wyruszyć na spotkanie letniej przygody. Nie zapominaj o osobnym kosmetyku do opalania twarzy, oraz niezwykle ważnej ochronie ust.