Categories Menu

Opublikowano 5.10.2018 w Perfumy | Brak komentarzy

NIEWĄTPLIWY CZAR WSPOMNIEŃ

NIEWĄTPLIWY CZAR WSPOMNIEŃ

Zapachy mają swoje niezastąpione miejsce w naszym życiu. Nie wszyscy mają świadomość, że to właśnie węch jest zmysłem, dzięki któremu najłatwiej nam przywoływać wspomnienia. Określone zapachy potrafią w jednej chwili przenieść nas w inny czas i miejsce. Dzięki temu możemy ponownie przeżywać te same emocje i przywoływać chwile, o których nie chcielibyśmy zapomnieć. Na czym polega magia zapachów? W jaki sposób potrafią wywołać wspomnienia o wydarzeniach czy osobach, o których świadomie byśmy nigdy nie pomyśleli?

ZAPACH PRZESZŁOŚCI

“Zapachów nie widzimy, ale one poruszają się wokół nas. Przychodzą, odchodzą, powracają we wspomnieniach”, mówi Naomi Goodsir, projektantka Naomi Goodsir Parfums. Mimo utrwalonego poglądu, że najważniejszymi zmysłami są wzrok i słuch, z punktu widzenia ewolucji najważniejszy jest węch – większość ssaków (nie wyłączając człowieka) rozpoznaje przy jego pomocy pożywienie albo truciznę. Właśnie dzięki temu prostemu, ale niezbędnemu do przeżycia mechanizmowi węch pozwala nam odtwarzać wspomnienia.

Zapachy przypominają nam szczęśliwe chwile

Zapach możemy sobie wyobrazić jako swego rodzaju prosty kod, który za pomocą czułych receptorów pobudza mózg do odszukania nawet głęboko ukrytych wspomnień. Dlatego zapachy są zdolne wywoływać o wiele lepsze i dokładniejsze wspomnienia niż to, co zapamiętaliśmy widząc lub słysząc.

 

ILE ZAPACHÓW ZNACIE?

Czy wiecie, że ludzki mózg jest zdolny rozróżnić aż 10 000 zapachów? Ile z nich jednak jesteśmy w stanie prawidłowo nazwać? Doświadczony perfumiarz czy tzw “nos” potrafi precyzyjnie rozpoznać setki zapachów. Jednak porównajcie to z tym, ile znacie kolorów albo gatunków muzyki… Ludzie przestali polegać na swoim węchu, współcześnie opieramy się raczej na naszym wzroku oraz słuchu. Większość z nas zupełnie zapomniała o wyjątkowym i zupełnie niewykorzystywanym potencjale węchu.

Ile znasz zapachów?

Ponadto zapachy mają nieocenioną zdolność ożywiania tego, co przepadło w mrokach pamięci. Takie wspomnienia mają dla nas wielką wartość i wyjątkowo osobisty charakter. Przypominamy sobie ukochane osoby, wydarzenia z dzieciństwa, chwile z przyjaciółmi, ulubione miejsca i przedmioty…

Który zapach jest dla was tym najważniejszym? Czy pamiętacie np woń mokrej ziemi z dzieciństwa?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Aneta Woźniak

Aktualizováno:

Odpowiedz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwsza.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This