Categories Menu

Opublikowano 16.2.2016 w Damskie perfumy, Historia perfum, Perfumy | 4 Komentarze

Kultowe perfumy: najlepsze zapachy wszechczasów, część I

Kultowe perfumy: najlepsze zapachy wszechczasów, część I

Choć niektóre z nich pojawiły się na rynku niemal 100 lat temu, wciąż nie tracą na popularności. Wybierane przez miliony kobiet na całym świecie, stały się symbolem luksusu i elegancji, zyskując miano legendarnych. Co o tym decyduje? Trudno powiedzieć. Być może są to towarzyszące ich powstawaniu historie, często związane z postaciami łamiącymi schematy i wybijającymi się ponad swój czas. A może po prostu uniwersalne kompozycje, które mimo upływu lat zamykają w sobie esencję kobiecości? Jedno jest pewne – te kultowe perfumy będą modne niezależnie od panujących wokół trendów i postępów w dziedzinie estetyki.

Prezentujemy pięć z dziesięciu najlepiej sprzedających się zapachów na świecie.

Chanel no 5 – Chanel

Ta pozycja w rankingu nie jest chyba niespodzianką 😉 Pierwsze oficjalne perfumy domu mody Chanel powstały w 1921 roku i zostały wykreowane przez Ernesta Beaux. Plotka głosi, że skład legendarnej kompozycji był… wynikiem błędu przy pracy! Beaux użył podobno zbyt dużej ilości aldehydów. Tym niemniej to właśnie próbka numer 5 (z dziesięciu zaproponowanych) wywarła największe wrażenie na madame Coco, która wierzyła, że cyfra przyniesie zapachowi szczęście. Ogromna popularność tych perfum zdaje się to potwierdzać – podobno co pół minuty na świecie sprzedawana jest jedna buteleczka. Chanel no 5 były ulubionym zapachem Marilyn Monroe, zaś dziś chętnie używa go m.in. Celine Dion i Victoria Beckhman. W kampaniach perfum pojawiły się do tej pory: Cathrine Deneuve, Nicole Kidman, Audrey Tautou oraz… Brad Pitt!

Kultowe perfumy: Chanel no 5

Nicole Kidman i Audrey Tautou w kampanii Chanel no 5

Joy – Jean Patou

Reklamowany jako najdroższy zapach świata, pojawił się na rynku w 1929 roku. Kierowany w tamtym czasie do wyższych sfer, bardzo szybko stał się atrybutem arystokracji i symbolem najwyższego luksusu. Autorem kompozycji jest Henri Almeras, który w każdym flakonie zamknął podobno 10 tysięcy kwiatów jaśminu oraz  ponad 300 róż. Ekskluzywny Joy cieszy się uznaniem również dzisiaj, zaś o niesłabnącym powiązaniu tych perfum z luksusem świadczy geometryczna buteleczka z szyjką oplecioną złotym sznurkiem.

Kultowe perfumy: Opium Yves Saint Laurent

Plakat promujący perfumy Opium YSL

Opium – Yves Saint Laurent

Ciężka, zmysłowa i niepokorna kompozycja, której już od premiery w 1977 roku towarzyszyły kontrowersje. To oczywiście ze względu na nazwę, wiązaną wtedy z propagowaniem narkotyków. Szerokim echem w mediach odbiła się również przeprowadzona szesnaście lat temu kampania, którą w Wielkiej Brytanii uznano za zbyt sugestywną seksualnie. Co ciekawe, obie historie nie zaszkodziły wynikom sprzedaży perfum – wręcz przeciwnie, wokół Opium narosło wtedy jeszcze większe zainteresowanie, które trwa do dziś. Ten magnetyczny zapach stał się swoistym symbolem domu mody Yves Saint Laurent.

Miss Dior – Dior

ultowe perfumy: Miss Dior

Natalie Portman w kampanii reklamowej Miss Dior

Kwiatowo-szyprowa mieszanka, stanowiąca ucieleśnienie rewolucyjnego ducha w świecie mody. Stworzone w 1947 roku perfumy miały opisywać odbiorczynie projektów spod szyldu Diora. Powstały z z myślą o młodej, eleganckiej i zmysłowej kobiecie, pełnej spontanicznej radości życia. Zapach miał być również wspomnieniem ogrodu w Granville, w którym słynny projektant spędził dzieciństwo. Subtelną, romantyczną naturę Miss Dior odzwierciedla jedna z jego ambasadorek – Natalie Portman.

Shalimar – Guerlain

Wprowadzone na rynek w 1921 roku i skomponowane przez samego Jacquesa Guerlaina, były pierwszymi orientalnymi perfumami na świecie. Inspiracją do ich powstania stała się miłość cesarza Chah’a Djahan’a i jego żony Mumtaz Mahal, którzy przechadzali się po zachwycających ogrodach Shalimar w Kaszmirze. Wygląd flakonu nawiązuje do tamtejszych łaźni, zaś samą nazwę tłumaczy się jako: „miejsce, gdzie mieszka księżycowe światło”. Guerlain miał podobno mawiać, że noszenie tego zapachu oznacza zgodę na przejęcie całkowitej kontroli przez zmysły. Być może w tym tkwi istota popularności tej niezwykłej kompozycji.

Kultowe perfumy: Guerlain Shalimar

Perfumy Shalimar reklamowała m.in. Natalia Vodianova

Czy któreś z wymienionych wyżej perfum należą do Waszych ulubionych? To oczywiście jeszcze nie wszystkie – w przyszłym tygodniu poznacie pięć kolejnych zapachów wszechczasów 🙂

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

Aneta

Miłośniczka dobrej muzyki, podróży i stylu retro. Nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, książki i ulubionych perfum. Na blogu postara się przybliżyć Wam fascynujący świat zapachów oraz tajniki pielęgnacji.

Aktualizováno:

4 komentarze

  1. Zaden z tych kultowych zapachów nie jest moim ulubionym- czekam na przyszły tydzień 🙂

  2. Każdy z tych perfumy ma dla mnie wyjątkowe miejsce w sercu ,duszy. Każdy niesie niezapomniane wspomnienia wzlotów i upadków, bólu i radości ale tym jedynym jest OPIUM to on mnie rozpieszcza ,uwodzi, kokietuje .Kiedy otula mnie swoim zapachem czuję się jak upadły anioł któremu na nowo odrosły skrzydła

    • Pani Kasiu, piękny opis i odczucia! Odpowiednio dobrane zapachy rzeczywiście potrafią nas „unieść” 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  3. Mam Opium, ale wersję sprzed zmiany opakowania czyli sprzed 2009 roku.Zdecydowanie lepsza, bogatsza. Mam Miss Dior, ale wersję sprzed ok. 12 lat. Mam Shalimar – 2 butelki kupione „na zapas” 8 lat temu. Poluję na Joy, ale starej wersji zapewne nie uda mi się dostać. Wtedy zadowolę się nową. Tak – te zapachy SĄ kultowe.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This