Categories Menu

Opublikowano 18.5.2016 w Pielęgnacja ciała, Porady | Brak komentarzy

Antyperspiranty: fakty i mity

Antyperspiranty: fakty i mity

Antyperspirant to produkt, bez którego wiele z nas nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji. Inni z kolei są przekonani, że kosmetyki tego typu są bardzo szkodliwe dla naszej skóry. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę. Poniżej krótki przegląd częstych „obiegowych” opinii, dotyczących antyperspirantów – zobaczcie, które z nich są prawdziwe!

Jaka jest różnica między antyperspirantem a dezodorantem? Pierwszy z nich odpowiada za częściowe ograniczenie wydzielania potu, drugi natomiast zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, który wynika z jego rozkładu na skórze. Antyperspirant działa więc na przyczynę wydzielania potu, dezodorant – na skutek tego procesu.

  • Substancje zawarte w antyperspirantach mogą być przyczyną raka piersi

MIT

Najczęściej powtarzany i jednocześnie kompletnie nieuzasadniony pogląd, dotyczący działania parabenów i glinu, znajdujących się w niektórych antyperspirantach. Wielokrotnie obalony przez lekarzy i specjalistów w zakresie kosmetologii, którzy podkreślają, że przepływ płynów ustrojowych w organizmie odbywa się od piersi w kierunku pachy, nie odwrotnie. Nie ma więc możliwości przeniknięcia związków chemicznych przez skórę do tkanki piersi.

  • Antyperspiranty zatykają pory w skórze, co zaburza termoregulację

MIT

Fałszywa teoria, obalona przez badania naukowe, mierzące aktywność gruczołów potowych u osób stosujących antyperspiranty. Co więcej, gruczoły znajdujące się pod pachami stanowią jedynie 1% wszystkich gruczołów, odpowiadających za termoregulację w naszym organizmie – ich udział w tym procesie jest więc niewielki.

  • Antyperspiranty należy stosować na suchej skórze

FAKT

Tak, w ten sposób łatwiej wnikają w ujścia gruczołów potowych i są bardziej skuteczne.

  • Nie wszystkie antyperspiranty nadają się do codziennego użytku

FAKT

Prawda, choć zależy to w głównej mierze od składu. Niektóre produkty tego typu mogą zatykać kanaliki potowe – jest to jednak kwestia indywidualna.

  • Antyperspiranty powodują podrażnienia skóry

TAK/NIE

Tutaj wszystko zależy od rodzaju skóry. Przy normalnej nie ma takiego ryzyka, jednak przy wrażliwej rzeczywiście jest to możliwe – dlatego w tym przypadku radzimy wybrać produkt, przystosowany do potrzeb skóry.

Antyperspiranty Bioderma, Vichy

Antyperspiranty do skóry wrażliwej: Bioderma, Vichy

  • Używanie antyperspirantów utrudnia proces usuwania toksyn z organizmu

MIT

W oczyszczaniu ciała bierze udział wątroba, a następnie nerki. Rolą pocenia jest termoregulacja i wydzielanie feromonów, nie usuwanie toksyn.

  • W przypadku intensywnego pocenia należy używać specjalnych antyperspirantów

FAKT

Jeśli zwykłe kosmetyki zawodzą w codziennej ochronie przed poceniem, najlepiej sięgnąć po produkty apteczne, tzw. blokery.

  • Po użyciu antyperspirantu nie można się opalać

MIT

Stosowanie antyperspirantu nie grozi żadnym przebarwieniem pod wpływem działania promieni UV: chronią przed tym specjalne przepisy, zakazujące produkcji kosmetyków fototoksycznych.

  • Antyperspiranty mogą posiadać dodatkowe właściwości pielęgnacyjne

FAKT

Oczywiście, wszystko zależy od składu. Niektóre firmy mają w swojej ofercie produkty z dodatkiem naturalnych olejków czy wyciągów roślinnych, które poza ochroną przed poceniem regenerują skórę pod pachami, zapobiegając powstawaniu podrażnień i zaczerwienienia.

  • Wszystkie antyperspiranty zostawiają plamy na ubraniach

MIT

Choć mogą zdarzyć się takie, które zostawiają białe ślady na bluzkach, w ofercie firm kosmetycznych znajdziemy specjalne produkty, zapobiegające takim efektom. Poza tym wystarczy odczekać chwilę po aplikacji, żeby antyperspirant się wchłonął, a ewentualne plamy nie były problemem.

Antyperspiranty Nivea

Antyperspiranty Nivea, chroniące przed plamami na ubraniach

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

Aneta

Miłośniczka dobrej muzyki, podróży i stylu retro. Nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, książki i ulubionych perfum. Na blogu postara się przybliżyć Wam fascynujący świat zapachów oraz tajniki pielęgnacji.

Aktualizováno:

Odpowiedz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwsza.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This