admin | 24 lutego, 2022 |
Dzisiejsza definicja zapachów określa perfumy jako mieszankę substancji, związków zapachowych, które rozpuszczone w alkoholu, uwalniają zapachy pod wpływem temperatury ciała. Sama produkcja perfum to skomplikowany, żmudny, ale też wymagający ogromnej precyzji proces. Wymaga skupienia, higieny aby nie zanieczyścić naszego flakonu. Wszystko rozpoczyna się od opracowania receptury. Następnie perfumiarze sprawdzają i testują składniki, potem przystępują do odmierzenia składników w wyznaczonych proporcjach.
Kolejnym etapem jest mieszanie. Odbywa się ono w reaktorze. Bardzo istotna jest tutaj kolejność dodawnia kolejnych składników. Mieszanie odbywa się w reaktorze. Reaktor to kocioł, mieszadło, zbiornik w którym przygotowuje się mieszankę. Ot żargon branżowy. Najpierw dodaje się nuty bazowe, nuty serca oraz nuty głowy.
Kolejnym etapem jest dodanie utrwalacza. To on sprawia, że perfumy na przestrzenii czasu nie zmieniają swojego zapachu i nie psują się. Tutaj niejako mamy koniec tworzenia perfum właściwych. Następnym etapem jest dodanie nośnika zapachowego. W większości przypadków, to po prostu etanol. Od ilości dodania zależy też, czy mieszanka będzie wodą kolońską, wodą toaletową, wodą perfumowaną czy perfumami samymi w sobie.Co ważne, proces dla rzemieślniczych zapachów i tych produkowanych na masową skalę wygląda dokładnie tak samo. Oczywiście są różnice w wielkościach. Małe flakony z nutami zapachowymi zamieniane są kadziami. Reaktor to raz małe mieszadło, a raz wielki silos. Sztuka perfumeryjna jednak się nie zmienia.
Jeśli ciekawi Was świat perfum zapraszamy do e-glamour. Tutaj poznacie niezwykłych świat zapachów, aromatów, woni i unikalnych kosmetyków. Tutaj kupicie małe, niszowe perfumy, ale także najpopularniejsze zapachy, które dobrze znacie w reklam i z telewizji.