admin | 8 sierpnia, 2022 |
Brązowa, gładka i ujednolicona skóra – to wciąż dobry powód, dla którego wiele osób wybiera się na wakacje w bliższe, ale i bardziej egzotyczne nadmorskie miejsca. Wakacje nad morzem to zazwyczaj gwarancja pięknej opalenizny. Ale wielu z tych urlopowiczów wciąż nie ma pojęcia, jak chronić skórę przed słońcem. Wiele osób uważa też, że na przykład w Polsce się nie poparzy, bo słońce nie jest wystarczająco silne. Jest jednak odwrotnie. Co musisz wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej?
Na początku powinniśmy jasno powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. Brązowienie skóry jest nadal tylko reakcją obronną komórek skóry, które pod wpływem światła słonecznego produkują więcej barwnika – melaniny, odpowiedzialnego za ciemnienie skóry. Jednak kosmetyki do opalania zasadniczo decydują o tym, jak dużo światła słonecznego wnika w skórę. Przyjrzyjmy się bliżej produktom z filtrem przeciwsłonecznym i ochronie przeciwsłonecznej.
Kosmetyki z filtrem najczęściej wybieramy według marki, konsystencji, a przede wszystkim według magicznego skrótu SPF. Możesz podświadomie podejrzewać, że im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona, ale jak to naprawdę jest? SPF to skrót od angielskiej kombinacji „sun protection factor”, co w tłumaczeniu przypomina współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jego liczba wskazuje, jak dobrze chroni przed promieniowaniem zwanym UVB. Im wyższy SPF, tym więcej promieni UVB może zatrzymać Twój filtr przeciwsłoneczny, zapobiegając sianiu spustoszenia na Twojej skórze.
Najwyższy współczynnik jaki możesz uzyskać to SPF 50. Blokuje około 98% promieniowania UVB, a tylko 2% przenika przez skórę. SPF 30 blokuje następnie 97%, SPF 20 95%, SPF 15 93% i SPF 10 90%. Niższe liczby nie mają już sensu, każdy dobry dermatolog zaleci Ci co najmniej SPF 30. Ale dość już o liczbach. Powinnaś także zwrócić uwagę na inną angielską nazwę, a mianowicie broad-spectrum.
Wiemy już, że SPF chroni przed promieniowaniem UVB, ale drugi rodzaj promieni słonecznych również może uszkodzić skórę – potwór zwany UVA. Podczas gdy promieniowanie UVB działa tylko w zewnętrznych warstwach skóry, gdzie powoduje oparzenia i może prowadzić do ryzyka raka skóry, promieniowanie UVA może wnikać znacznie głębiej w skórę. Tutaj może zaburzać komórkowe DNA, uczestniczy w szybszym starzeniu się skóry, powstawaniu zmarszczek i plam pigmentacyjnych, a także ma coś wspólnego ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. UVA stosuje się również w solariach, ponieważ to właśnie ten rodzaj promieniowania powoduje brązowienie skóry.
Oznaczenie broad-spectrum na mleczku, kremie lub sprayu do opalania wskazuje, że produkt może chronić skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania UV. Jeśli nie znajdziesz tego oznaczenia, producent może również podać konkretną informację, że produkt chroni zarówno przed UVB, jak i UVA.
Twój krem przeciwsłoneczny lub inny rodzaj produktu zwykle potrzebuje kilkudziesięciu minut, aby wystarczająco wchłonął się w skórę. Dlatego nałóż krem z filtrem na około 20 minut przed wyjściem na słońce. Wtedy masz gwarancję, że Twój czynnik SPF działa poprawnie.
Więcej niż myślisz. Większość osób stosujących filtry SPF często używa niewielkiej ilości kremu przeciwsłonecznego i nie działa on tak skutecznie, jak powinien. Dorosły zwykle potrzebuje około 35 mililitrów. Aby łatwiej Ci to było uzmysłowić, potrzebna jest jedna łyżeczka na każdą dłoń, jedna na twarz, a druga na szyję i dekolt. Następnie pełną łyżkę stołową na każdą nogę, brzuch i plecy.
Filtr z czasem słabnie pod wpływem promieni słonecznych, więc jedna aplikacja dziennie nie wystarczy. Zalecamy nakładanie kremu przeciwsłonecznego przynajmniej co 2 godziny, a jeśli w międzyczasie więcej się kąpiesz, wycierasz lub pocisz, nakładaj ponownie częściej.Czy wiesz już wszystko, czego potrzebujesz o ochronie przeciwsłonecznej? W takim razie wystarczy spakować torbę plażową, kupić wysokiej jakości krem przeciwsłoneczny z wystarczającą ilością SPF i wyruszyć na spotkanie lata.