admin | 3 grudnia, 2021 |
Znaleźć odpowiednie składniki aktywne do pielęgnacji skóry i odpowiednio je połączyć… To już jest nauka i wiedza. Jakie substancje wspierają się nawzajem i na co uważać? Dowiesz się tego, a nawet więcej, z dzisiejszego przeglądu niesamowitych kosmetyków i produktów, które zapewnią Ci ich pod dostatkiem.
Czasami do odczytania informacji z opakowań kosmetyków przydałyby się ukończone studia skoncentrowana na chemii i farmacji. Substancje aktywne, a nawet substancje pomocnicze mają stosunkowo skomplikowane nazwy, każda z nich działa inaczej, a ponadto ich producenci bardzo często podają je w skrócie. Jednak skupienie się na tej liście może się opłacić. Zwłaszcza, gdy wiesz, jakich składników aktywnych szukać, pod jakimi nazwami występują i z jakich produktów skomponować swoją pielęgnację.
Moja rada: Jeśli nie chcesz studiować składu kosmetyków, wyrafinowany system pielęgnacji oferują marki Revox, Revolution Skincare i Q+A. Do każdego rodzaju cery znajdziesz tu konkretne zalecenia.
Jakie składniki aktywne gaszą pragnienie Twojej cery? W tym przypadku zdecydowanym faworytem jest kwas hialuronowy (HYALURONIC ACID). Pomyśl o tym jak o miniaturowej gąbce, która wnika w skórę i utrzymuje do 1000 razy większą ilość wody. Tutaj jednak zależy to głównie od wielkości cząstek. Technicznie cząsteczka tego kwasu występuje w kosmetykach w różnych rozmiarach i to one decydują o głębokości wnikania w głąb skóry.
Podstawową funkcją kwasu o większej masie cząsteczkowej jest ukojenie górnych warstw skóry i stworzenie ochronnej bariery nawilżającej. Mniejsze cząsteczki wnikają głębiej, przenoszą ze sobą wilgoć produktu kosmetycznego, a jednocześnie przyciągają ją ze źródeł zewnętrznych (atmosfera, spożywana woda itp.). Zwiększa to ich objętość i wyrównuje powierzchnię skóry – drobne linie i zmarszczki.
Kwas hialuronowy jest jednym z najbardziej tolerancyjnych składników aktywnych w kosmetykach i nie trzeba się martwić o możliwe kombinacje. W okresach suchych kwas hialuronowy może napotkać tylko jeden problem – niewystarczające źródło wilgoci.
Woda jest odpowiednim uzupełnieniem tego kwasu. Przyjmowana w jedzeniu, napojach lub zewnętrznie. Mówiąc najprościej, nałożenie serum na delikatnie wilgotną skórę pomoże utrzymać wilgoć we wszystkich jej warstwach. Nawet najgłębszych. Kolejnym doskonałym źródłem wilgoci może być aloes i zwykły ogórek. Ekstrakty (w tym żywność i napoje) z tych cudów natury zrewitalizują skórę, przywrócą jej blask i przyjemnie ją ochłodzą.
Kwas hialuronowy szczególnie dobrze łączy się z kwasami AHA. Usuwają one ze skóry warstwę martwych komórek i pomagają utorować drogę do całego nawilżenia, jakie przynosi. Stanowi również doskonałe połączenie z niacynamidem, gliceryną, fruktozą, ksylitolem i innymi substancjami zatrzymującymi wilgoć.
Polecane produkty: krem na dzień L´Oréal Paris Hyaluron Specialist, serum do twarzy Revox Just Hyaluronic Acid 5 %, żel pod oczy Alcina Hyaluron 2.0, krem na dzień Dermacol 3D Hyaluron Therapy, mgiełka do twarzy Q+A Hyaluronic Acid.
Do najczęściej stosowanych w kosmetykach kwasów AHA należą kwas glikolowy (GLYCOLID ACID), mlekowy (Lactic ACID), jabłkowy (Malice ACID), cytrynowy (Citric ACIT) oraz winowy (TARTARIC ACID). Kwasy AHA (pełna nazwa alfa-hydroksykwasy) znajdują się głównie w owocach (zwłaszcza cytrusowych), ale można je również znaleźć w warzywach, mleku, piwie i winie. Te ważne i ostatnio poszukiwane substancje aktywne są kluczem do promiennej skóry bez niedoskonałości ze względu na ich wpływ na grubość warstwy rogowej naskórka. Działają jak „peeling chemiczny” i wspomagają produkcję kolagenu.
Kwas glikolowy, jeden z najważniejszych kwasów AHA, pomaga ludziom na całym świecie w walce z trądzikiem i plamami pigmentacyjnymi. Szczególnie skutecznie współpracuje z innymi kwasami AHA lub BHA, np. kwasem salicylowym. Korzystne jest również połączenie go ze wspomnianym kwasem hialuronowym, który nawilża i jednocześnie łagodzi drażniące działanie peelingu na skórę.
Ale uwaga, kwasy AHA mają naturalnie niskie pH i jeśli wejdą w kontakt z zasadą, ich skuteczność spadnie. Częsty problem? Niedokładne spłukiwanie innych kosmetyków podczas mycia i paradoksalnie woda z kranu. Jeśli masz w kranie twardą i chlorowaną wodę, warto przed peelingiem przetrzeć skórę wacikiem zwilżonym np. wodą różaną.
Nie zaleca się również mieszania kwasów AHA z witaminą C, która również ma charakter kwasowy i nie każdy rodzaj skóry jest w stanie wytrzymać ten duet. Jeśli bardzo zależy Ci na efektach działania obu składników, zastosuj je osobno. Witamina C rano, wieczorem peeling chemiczny.Uwaga, nigdy nie łącz produktów zawierających kwasy AHA i retinol! Są silnymi składnikami aktywnymi, a ich warstwowanie może powodować podrażnienia i zaczerwienienia skóry.Polecane produkty: peeling Revolution Skincare Glycolic Acid, złuszczający żel Q+A Apple AHA Exfoliating Gel, intensywny peeling Revolution Skincare Skincare 30% AHA + BHA, peeling Revox Just AHA ACIDS 30%, tonik do twarzy REN Clean Skincare Radiance Ready Steady Glow, tonik do twarzy Alcina Skin Manager AHA Effekt Tonic.
Oprócz ujędrnienia skóry i poprawy tekstury, retinol (RETINOL) – witamina A – radzi sobie z wieloma problemami. Wyrównuje koloryt skóry, poprawia wygląd porów, a nawet leczy trądzik. Niezależnie od tego, jaką formę przyjmiesz (np. palmitynian retinylu, aldehyd retinowy), te aktywne składniki oferują znaczną poprawę ogólnej struktury skóry. Bądź jednak ostrożna i po prostu pamiętaj, aby zacząć używać nowego produktu co drugi dzień, aby Twoja skóra się do niego przyzwyczaiła. Lepiej też unikaj słońca, bo retinol nie toleruje promieniowania UV.
Połączenie retinolu z kwasem hialuronowym zawsze było i zawsze będzie dobrym pomysłem. Kwas ten zapobiega podrażnieniom i jednocześnie wspomaga jego działanie. Niektórzy producenci uzupełniają swoje produkty olejem z nasion dzikiej róży (ROSEHIP SEEDS OIL), który oprócz retinolu jest bogaty w witaminę C i witaminę E w zrównoważonych proporcjach. Często zdarza się też, że marki nie używają w kosmetykach czystego retinolu, ale jego źródła (jak np. w przypadku produktów marki Q+A).
Należy jednak unikać stosowania naraz większej ilości produktów zawierających retinol lub jego połączenie z witaminą C i kwasami AHA lub BHA. Nigdy nie należy stosować jednocześnie z retinolem nadtlenku benzylu stosowanego w leczeniu trądziku.
Polecane produkty: Maseczka do twarzy Q+A Vitamin A.C.E Warming Gel Mask, tonik Revox Just Retinol, serum w kapsułkach Elizabeth Arden Ceramide Retinol, odżywcze serum Revolution Skincare Skincare 0,5% Retinol with Rosehip Seed Oil, serum Revolution Skincare Retinol.
Jakich składników aktywnych powinnaś szukać na etykiecie kosmetyków, aby Twoja skórze niczego nie brakowało? Jeśli Twoja skóra jest osłabiona, zwiotczała lub sucha, jest bardzo prawdopodobne, że jej struktura jest naruszona. Wyimaginowanymi cegiełkami odmładzania skóry w tym przypadku są peptydy – budulec białka i najlepsi przyjaciele kolagenu dla jędrnej i zregenerowanej skóry bez zmarszczek. Jednak aby utrzymać bloki razem, potrzebujemy również cementu, a konkretnie tłuszczów zwanych ceramidami. Ceramidy pełnią funkcję barierową. Wolne rodniki trzymają poza komórkami na zewnątrz, ale składniki odżywcze i wilgoć wewnątrz. Najsłynniejszą linię zawierającą ceramidy (i peptydy) oferuje pod nazwą Ceramide marka Elizabeth Arden.
Polecane produkty z ceramidami i peptydami: serum Revolution Skincare Copper Peptide Serum, serum Revox Just Peptides 10%, serum Q+A Peptide.Peptydy mogą pomóc w odbudowie kolagenu, zwłaszcza w połączeniu ze wzmacniaczami struktury skóry, takimi jak retinol. Niacynamid bardzo pomaga w poprawie bariery ochronnej i powstawaniu ceramidów, a dla optymalnego nawilżenia skóry polecam krem nawilżający z wysoką zawartością gliceryny lub kwasu hialuronowego.
W tym artykule kilkakrotnie wspomniałam o pochodnej witaminy B3, niacynamidzie (NIACYNAMID). Jest to właściwie jedyna witamina, której organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jeśli cierpisz na plamy pigmentacyjne, zaczerwienienia, częste stany zapalne, zmarszczki, szary wygląd cery, trądzik, zaburzenia elastyczności lub tłusty połysk skóry, włącz ten multitalent do swojej diety i zabiegów kosmetycznych.
Ostatnim superbohaterem, jednym z naszych ulubionych składników, jest kwas askorbinowy znany jako witamina C (ascorbic ACID). Nie muszę przedstawiać tej witaminy. Wszyscy doskonale wiemy, że zawierają ją owoce cytrusowe. Owoce dzikiej róży to także dobre źródło, z którego lubimy robić pachnącą herbatę. Jednak oprócz wspomagania układu odpornościowego wspaniała witamina C ma również za zadanie powstrzymać stres oksydacyjny w komórkach i wspomagać produkcję kolagenu.
Pielęgnacja cery to niesamowita dziedzina, ponieważ nowe składniki aktywne odkrywane są przez naukowców niemal każdego dnia, a my wciąż mamy coś ciekawego do wypróbowania. Jednak w tym artykule podsumowałam tylko te, które sprawdzają się najlepiej, abyś wiedziała, na co zwracać uwagę przy zakupie nowych produktów. Czy zainteresowały Cię któreś z nich?