admin | 27 stycznia, 2017 |
Żelowy manicure to rodzaj sztucznych paznokci, których przytwierdzenie daje naturalny efekt. Wykonuje się go za pomocą specjalnego lakieru, złożonego z dwóch substancji, które po wyschnięciu tworzą twardą powierzchnię, przypominającą naturalne paznokcie. W odróżnieniu od akrylu, żelowe paznokcie posiadają bardziej elastyczną i wytrzymałą strukturę. Co istotne, nie naruszają płytki tak bardzo, jak inne stylizacje. Możemy też dopasować ich długość i kształt do własnych upodobań.
Sprawdź, jak wykonać żelowy manicure samodzielnie w domu!
Można też skorzystać z gotowych zestawów żeli/lakierów, dostępnych m.in. w ofercie Sally Hansen.
Na początku oczyść płytkę paznokcia, odsuń skórki za pomocą drewnianego patyczka i nadaj paznokciom odpowiedni kształt. Możesz przemyć je odtłuszczaczem. Następnie nałóż cienką warstwę bazy pod żel i poczekaj, aż wyschnie lub utwardź ją pod lampą UV. Po tym etapie możesz przystąpić do właściwego manicure: przy pomocy szablonów do paznokci (jeśli z nich korzystasz) nakładaj żel warstwami (zwykle 3-4 warstwy w zależności od oczekiwanego efektu) i po każdym nałożeniu susz go pod lampą UV przez kilka minut.
Po zakończonym procesie odklej formy do paznokci i delikatnie spiłuj żel na całej długości – tak, aby nadać mu pożądany kształt i gładkość. Następnie jeszcze raz użyj odłuszczacza. Ostatnim etapem jest pomalowanie paznokci żelem kolorowym: nałóż go dwu- lub trzykrotnie, malując cienkie warstwy. Każdą z nich utwardź za pomocą lampy. Na koniec możesz wzmocnić manicure, po raz drugi nakładając i utrwalając cienką warstwę lakieru bazowego. Gotowe! 🙂
– staraj się wykonywać każdy etap dokładnie i z precyzją, aby uzyskać estetyczny efekt
– podczas aplikacji żelu uważaj, żeby nie nałożyć go na skórki
– przy nakładaniu żelu budującego stosuj pionowe ruchy i cienki pędzelek – unikniesz w ten sposób powstawania pęcherzyków powietrza
– aby usunąć nieudany lub stary manicure, udaj się na wizytę u kosmetyczki, aby ochronić płytkę paznokcia przed zniszczeniem podczas zrywania żelowej masy.