admin | 16 czerwca, 2016 |
Zaczerwienienia, stany zapalne, swędzenie, pieczenie… To częste problemy przy goleniu, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry. Co zrobić, żeby ich uniknąć? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów.
Teoretycznie proste, w praktyce – wymaga pewnej wprawy. Najlepiej golić się po prysznicu lub kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana, a włosy zmiękczone – znacznie zmniejsza to ryzyko wystąpienia podrażnień. Na oczyszczoną (najlepiej delikatnym żelem), wilgotną skórę nałóż preparat do golenia, w kierunku “pod włos”. Rozprowadź go dokładnie i poczekaj ok. minutę. Maszynkę zanurz w strumieniu ciepłej wody. Golenie rozpocznij zgodnie ze wzrostem włosów, dopiero pod koniec zmieniając kierunek. Podczas ścinania zarostu powinieneś delikatnie naciągać skórę, przytrzymując ją od góry palcami – jeśli będzie zbyt wiotka, łatwo o zacięcie. Prowadź ostrze maszynki w kierunku z góry na dół, nie przyciskając go mocno, aby nie ściąć wierzchniej warstwy naskórka. Na koniec dokładnie opłucz twarz ciepłą wodą, zastosuj preparat odkażający i krem lub balsam po goleniu.
Jeśli masz suchą skórę, nie myj jej mydłem. Do golenia wybieraj preparaty nawilżające o łagodnym działaniu: najlepiej sprawdzą się żele i kremy. W przypadku cery tłustej i mieszanej postaw na produkty oczyszczające, zmniejszające łojotok. Skórę problematyczną, trądzikową musisz golić bardzo ostrożnie, omijając wypryski i zaczerwienienia. Po ścięciu zarostu koniecznie zastosuj preparat odkażający i łagodzący podrażnienia: płyn lub wodę po goleniu, tonik antybakteryjny, a następnie – balsam.
Dobór rodzaju kosmetyku do golenia jest sprawą indywidualną, warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę użycia każdego z nich – prawidłowe stosowanie pozwoli zniwelować ryzyko podrażnień.
Żel go golenia jest bardzo wydajny – do pokrycia całego zarostu wystarczy niewielka ilość. Dobrze rozprowadza się na skórze, tworząc poślizg ułatwiający prowadzenie maszynki. Trzeba jedynie pamiętać, aby odczekać chwilę po jego nałożeniu, by zmiękczył włoski.
Pianka do golenia jest nieco mniej wydajna, za to bardzo lekka i łagodna. Należy ją dokładnie rozprowadzić i wmasować w skórę – tylko wtedy odpowiednio zmiękczy zarost i nawilży skórę twarzy.
Krem do golenia jest najbardziej przyjazny skórze, choć jego nakładanie trwa dłużej. Rozprowadzany za pomocą pędzla, dokładnie wypełnia przestrzeń między włoskami, zapewniając lepsze zmiękczenie. Posiada właściwości nawilżające i łagodzące.
Wybierając produkty do golenia, zwróć uwagę na kosmetyki zawierające witaminy, oleje i ekstrakty roślinne, które nawilżają i regenerują skórę, łagodzą podrażnienia po goleniu i działają antyseptycznie.